Programul sfintelor Slujbe



MARTIE 2018
Duminică, 4, orele 11:00' (a II-a din Post - a Sf. Grigorie Palama)
orele 14:00' (Conferință)
Sâmbătă, 10, orele 14:00' (Spovedanii)
Duminică, 11, orele 11:00' (a treia din Post - a Sf. Cruci)
Duminică, 25, orele 11:00' (Buna Vestire)
orele 14:00' ("BOTEZUL" Lalelei "Doamna Maria Brâncoveanu")
orele 16:00' (Spovedanii)
Sâmbătă, 31, orele 12:00' (Sâmbăta lui Lazăr - pomenirea morților)
orele 15:30' (Spovedanii)
 
APRILIE 2018
Duminică, 1, orele 11:00' (Intrarea Domnului în Ierusalim - Floriile)
orele 14:00' (SFINȚIREA TROIȚEI)
Sfânta și Marea Joi, 5, orele 18:30' (DENIA celor 12 Evanghelii)
Sfânta și Marea Vineri, 6, orele 18:30' (Denia Prohodului Domnului)
Sfânta și Marea Sâmbătă, 7, orele 23:00' (Canonul Sâmbetei celei Mari)
Duminica Sfintei Învieri, 8, orele 00:00' (Slujba Învierii Domnului, urmată de Sf. Liturghie pascală)
Duminică, 15, orele 11:00' (a Sf. Apostol Toma)
Duminică, 22, orele 11:00' (a Mironosițelor - Sf. Mare Mc. Gheorghe)
TV TRINITAS a Patriarhiei Române - Transmisie de la Sf. Liturghie si Ceremonia înmânării decorației
orele 14:00' (Înmânarea "Ordinului Național 'Serviciul Credincios' în rang de Cavaler" Parintelui Ioan - amănunte la rubrica "Anunțuri")
Duminică, 29, orele 11:00' (a Slăbănogului)
 
MAI 2018
N. B. Joi, 3 - Sâmbătă, 12: Pelerinaj cu enoriași în Nordul Greciei
Duminică, 13, orele 11:00' (a Orbului din naștere)
Miercuri, 16, orele 11:00' - 13:00' Parastas de Ziua eroilor (în cimitirul de la Leusden-Amersfoort, pentru cei doi eroi români)
Cimitirul Rusthof Amersfoort (Oud Leusden), Dodeweg 31, 3832 RE Leusden
Joi, 17, orele 11:00' (Înălțarea Domnului)
Sâmbătă, 19, orele 13:00' (Spovedanii)
Duminică, 20, orele 11:00' (a Sf. Părinți de la Sinodul I Ecumenic - Sf. Mari Împărați, întocmai cu apostolii, Constantin și mama sa Elena)
Sâmbătă, 26, orele 12:00' (Sâmbăta celor adormiți - Moșii de vară)
orele 15:00' (Spovedanii)
Duminică, 27, orele 11:00' (Pogorârea Sfântului Duh - Rusaliile))
 
IUNIE 2018
Duminică, 3, orele 11:00' (a Tuturor Sfinților)
(Lăsatul secului pentru Postul Sfinților Apostoli)
Duminică, 10, orele 11:00' (a Sfinților Români)
Sâmbătă, 30, orele 11:00' (Sfinții Apostoli Petru și Pavel - Soborul Sf. 12 Apostoli)
 
IULIE 2018
Duminică, 1, orele 11:00' (Sf. Mc. Doctori fără de arginți, Cosma și Damian, din Roma)
(Sărbătorirea Iiei)
Duminică, 8, orele 11:00' (Sf. M. Mc. Procopie)
(Serbarea de sfârșit de an a Școlii parohiale)
 
AUGUST 2018
Duminică, 5, orele 11:00' (Duminica a 10-a după Rusalii)
orele 13:30' (Proiecția filmului "Marea Unire- România la 100 de ani, realizat de agenția națională de presă Agerpress")
orele 16:30' (Spovedanii)
Luni, 6, orele 11:00' (Schimbarea la Față a Domnului)
Marți, 14, orele 16:30' (Spovedanii)
orele 19:00' (Prohodul Maicii Domnului)
Miercuri, 15, orele 11:00' (Adormirea Maicii Domnului)
în jurul orelor 13:00' (Parastas pentru Doamna Maria Brâncoveanu)
Duminică, 19, orele 11:00' (Duminica a 12-a după Rusalii)
 
SEPTEMBRIE 2018
Duminică, 9, orele 11:00' (Nașterea Maicii Domnului)
Vineri, 14, orele 11:00' (Înălțarea Sfintei Cruci - Post)
Sâmbătă, 15, orele 14:00' (Slujba Parastasului pentru toții parohienii răposați)
Duminică, 16, orele 11:00' (Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci)
Duminică, 30, orele 11:00' (Duminica a 19-a după Rusalii)
N. B. Sâmbătă, 8 septembrie, Ziua Monumentelor Istorice, la orele 11:00', în biserica Parohiei noastre, este deschiderea oficială a manifestărilor desfășurate în Municipiul Schiedam.
 

Pentru orice alte lămuriri privitoare la programul Sfintelor Slujbe şi pentru săvârşirea oricărei Sfinte Slujbe (Botez, Cununie, Sfeştanie, Spovedanie, Parastas, Molitve, etc.) vă rugăm să contactaţi preotul paroh, dr. Ioan Dură (e-mail: iondura@msn.com).

Lămuriri numai despre programul Sfintelor Slujbe şi despre modul cum se ajunge la biserica parohială se pot obţine şi de la dna Inginer Elena De Chiara-Neagu (mobil +31(0)06/273.639.82 (numai după orele 18:00'); e-mail: elenadechiara@hotmail.com).


© 2004 IOAN DURĂ